Uydu Anten Sistemleri

Merkezi Uydu Sistemleri Ekipmanları Nelerdir?

Teknoline ailesi olarak sunduğumuz Merkezi Uydu Sistemleri ile pek çok televizyon ve radyo kanalını birden çok konuma dağıtabiliyoruz. Bakım evleri, oteller, pansiyonlar, hastaneler, tatil köyleri gibi birçok toplu yaşam alanına hizmet sunuyoruz. Bu sistem, bir dağıtım merkezine bağlanacak olan uydu anteni ile çalışmaktadır. Bu anten daha sonra sinyalleri alır ve seçilen kanalları her bir konuma yönlendirir. Sistem yöneticisi bu kanalların herhangi birini veya tamamını değiştirebilir. Ek olarak herhangi bir kullanıcı, herhangi bir zamanda herhangi bir kanala erişebilir. Bunların hepsi tek bir uydu çanağı ve dijital antenden gelmektedir. Bu durum da ayrı ve göze çarpmayan bir dış görünüme sahip olan sağlam ve kapsamlı bir sistem olarak nitelendirilmektedir. Peki Merkezi Uydu Sistemlerinin ekipmanları nelerdir? Ekipmanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

Çanak Anten

Teknoline çinko fosfat kaplamalı uydu çanak antenleri, değişik çapta ve boyda olurlar. Ek olarak Alüminyum LNB kolu da mevcuttur. Uydudan alınan verici dalgaları alır ve LNB’ye iletirler.

Santral LNB

LNB, çanak antenin uydudan aldığı verici dalgaları toplar ve uydudan gelen sinyali, Merkezi Uydu Santraline ulaştırır. Bu sinyalleri, TV uydu kablosu aracılığıyla ulaştırmaktadır.

Televizyon Uydu Kablosu

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sinyal taşıma görevine sahiptir.

Uydu Santrali (Multiswitch)

Çanak antenden gelen sinyalleri santralde toplar ve dairelerin her birine uydu ve headend yayınlarını tek bir TV kablosu aracılığı ile yollar. Teknoline fiber optik ürünleri sayesinde 28.672 aboneye kadar tek merkezden yayın gönderilebilmektedir. Böylece her bir daire birbirinden bağımsız şekilde uydu yayınlarını izleyebilir.

Sat Priz

Daireye çekilen kablolar sat prize bağlanır. Bu şekilde kabloların bağlandığı her bir alıcıya uydu sinyali gelmiş olur.