Network Kablolama

Network / Ağ Kabloları Nedir?

Kablosuz teknolojide ilerlemeler olmasına rağmen, 21. yüzyılda birçok bilgisayar ağı, cihazların veri aktarımı için fiziksel kablolara güveniyor. Ağ /network kabloları ağ içinde bilgisayarları aygıtlara veya diğer bilgisayarlara bağlamak için kullanılır.

 

Network / Ağ Kabloları Nasıl Çalışır?

Ağ /network kablosunun içinde, analog / dijital sinyaller kullanarak iki cihaz arasında veri ve bilgi iletmek için kullanılan çeşitli bakır teller bulunur. Bu kablolar birden çok cihazı bağlamak ve hem Yerel Alan Ağlarına (LAN) hem de Geniş Alan Ağlarına (WAN) aygıt oluşturmak veya bağlamak için kullanılır. Bu aygıtlar bilgisayarları, yönlendiricileri, anahtarları, bilgisayarları, yazıcıları ve temel olarak ağa bağlanabilen herhangi bir aygıtı içerebilir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

 

Network / Ağ Kablolarının Teknik Özellikleri Nelerdir?

Her biri belirli amaçlar için tasarlanmış çeşitli standart ağ /network kablosu türleri mevcuttur.

· Koaksiyel Kablolar

1880’lerde icat edilen koaksiyel kablo en iyi televizyon setlerini ev antenlerine bağlayan kablo türü olarak biliniyordu. Koaksiyel kablo ayrıca 10 Mbps Ethernet kabloları için bir standarttır.

10 Mbps Ethernet en popüler olduğu zaman 1980’ler ve 1990’ların başıydı, o zaman ağlarda genellikle iki tür koaksiyel kablodan biri kullanılırdı: Thinnet (10BASE2 standardı) veya thicknet (10BASE5). Bu kablolar, yalıtım ve başka bir ekranlama ile çevrelenen değişen kalınlıkta bir iç bakır telden oluşur. Sertlikleri, ağ yöneticilerinin thinnet ve thicknet’i kurarken ve korurken güçlük çekmesine neden olurdu.

· Bükümlü Çift Kablolar

Bükülmüş çift, 1990’larda Ethernet için önde gelen kablolama standardı olarak ortaya çıktı, 10 Mbps ile başladı (10BASE-T, Kategori 3 veya Cat3 olarak da bilinir), ardından 100 Mbps (100BASE-TX, Cat5 ve Cat5e) için geliştirilmiş sürümler izledi ve 10 Gbps’ye (10GBASE-T) kadar daha yüksek hızlar sağladı. Ethernet bükümlü çift kablolar, elektromanyetik paraziti en aza indirmek için çiftler halinde sarılmış sekiz taneye kadar kabloyu içerir.

İki ana tip bükümlü çift kablo endüstri standardı tanımlanmıştır: Blendajsız bükümlü çift (UTP) ve blendajlı bükümlü çift (STP). Modern Ethernet kabloları düşük maliyeti nedeniyle UTP kablolarını kullanırken, STP kabloları Fiber Dağıtılmış Veri Arabirimi (FDDI) gibi diğer ağ türlerinde bulunabilir.

· Fiber Optik

Elektrik sinyalleri ileten yalıtımlı metal teller yerine, fiber optik ağ kabloları cam telleri ve ışık atımları kullanır. Bu ağ kabloları camdan yapılmasına rağmen bükülebilir. Özellikle yeraltında uzun mesafe veya dış mekan kablo tesisatlarının gerekli olduğu geniş alan ağ (WAN) kurulumlarında ve ayrıca yüksek hacimli iletişim trafiğinin yaygın olduğu ofis binalarında yararlı olduklarını kanıtlamıştır.

İki temel fiber optik kablo endüstrisi standardı tanımlanmıştır: Tek modlu (100BaseBX standardı) ve çok modlu (100BaseSX standardı). Uzun mesafeli telekomünikasyon ağları, nispeten yüksek bant genişliği kapasitesi için genellikle tekli mod kullanırken, yerel ağlar düşük maliyeti nedeniyle genellikle çok modlu kullanırlar.

· USB Kabloları

Çoğu Evrensel Seri Veri Yolu (USB) kablosu, bir bilgisayarı başka bir bilgisayara değil, çevresel bir aygıta (klavye veya fare gibi) bağlar. Ancak, özel ağ bağdaştırıcıları (bazen dongle olarak da adlandırılır) bir Ethernet kablosunu dolaylı olarak bir USB bağlantı noktasına bağlar. USB kablolarında bükümlü çift kablo bulunur.

· Seri ve Paralel Kablolar

1980’lerde ve 1990’ların başında birçok bilgisayar Ethernet özelliğine sahip olmadığından ve USB henüz geliştirilmediğinden, bazen PC’den PC’ye ağ iletişimi için seri ve paralel arabirimler (şimdi modern bilgisayarlarda kullanılmıyor) kullanıldı. Örneğin boş model kablolar, iki bilgisayarın seri portlarını bağladı ve 0.115 ve 0.45 Mbps arasındaki hızlarda veri aktarımını etkinleştirdi.

· Çapraz Kablolar

Boş modem kabloları, çapraz kablo kategorisine bir örnektir. Bir çapraz kablo, iki PC veya iki ağ anahtarı gibi aynı tipteki iki ağ cihazını birleştirir. Ethernet geçiş kablolarının kullanımı yıllar önce iki PC’yi doğrudan birbirine bağlarken eski ev ağlarında yaygındı.

Harici olarak, Ethernet geçiş kabloları sıradan kablolarla (bazen düz olarak da adlandırılır) özdeş görünür; tek fark, kablonun uç konektöründe görünen renk kodlu kabloların sırasıdır. Üreticiler bu nedenle çapraz kablolarına genellikle özel ayırt edici işaretler uyguladılar. Günümüzde, çoğu ev ağı, yerleşik çaprazlama özelliğine sahip yönlendiriciler kullanmaktadır ve bu özel kablolara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır.

· Diğer Ağ Kabloları Türleri

Bazı ağ uzmanları, geçici bir amaç için kullanılan herhangi bir düz ağ kablosunu ifade etmek için yama kablosu terimini kullanır. Koaksiyel, bükümlü çift ve fiber optik tip patch kablolar mevcuttur. Bu kablolar, diğer kablo türleriyle aynı fiziksel özellikleri paylaşır, ancak yama kabloları daha kısa uzunluktadır.

Powerline ağ sistemleri ise duvar prizlerine takılmış özel adaptörler kullanarak veri iletişimi için bir evin standart elektrik kablolarını kullanır.