Telefon Santral Sistemleri

Telefon Santralleri Nedir?

Telefon santrali aynı ağ üzerinde bulunan birçok telefonun bir merkeze bağlı olarak iletişimi sağlamak amacı ile geliştirilmiş olan sistemlerdir. Bu sistemler gelen ve giden aramaları otomatik olarak yönlendirebilen sistemlerdir.

Telefon santral sistemleri telefon ile yapılan iletişimlerin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Telefon santrali üretildiği ilk zamanlar da elle( manuel) kullanılan sistemlerdir. Geçmiş dönemlerde arama yapılırken öncelikle operatöre bağlanılması gerekmekteydi. Daha sonra ise görüşülmek istenen numara söylenerek bağlantı yapılması beklenirdi.

Sonrasında ise operatör yetkilisi arayan kişi ile aranılan kişinin bağlantısını elle yaparak sağlamaktaydı. İlk çıktığı dönemlerde manuel olarak yapılan telefon görüşmeleri, günümüzde artık hat yönlendirmesini otomatik olarak gerçekleştiren telefon santral sistemleri ile yapılmaktadır.

 

Telefon Santralleri Nasıl Çalışır?

Telefon santralleri sistemleri nasıl çalışır sorusunun cevabına bakacak olursak öncelikle telefon santraline gelen elektrik akımı santralin güç ünitesine iletilmektedir. Güç ünitesi gelen elektrik akımını bütün santrale göndermektedir.

Sonrasında ise elektrik akımı ana karta ulaşmakta o da bu akımı işlemciye iletmektedir. Burada bulunan işlemci, telefon santral sisteminin merkezi konumundadır. İşlemci üzerinde dahili numaralar ve santral ayarları gibi bilgiler yer almaktadır.

Santralde yer alan işlemci soketlere bağlı olan telefonlara gerekli yönlendirmeleri yapmakta ve çağrının yapılmasını sağlamaktadır.